Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 4,250 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Pole Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Pole Type | tubular |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Usage/Application | out door |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 7 m |
| Height | 5 Meter |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | round |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Additional Information:
Approx. Rs 6,950 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 6 m |
| Pole Height | 6 Meter |
| Pole Shape | Tubular |
| Pole Type | Single-Arm |
| Arm Type | Single Arm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Street Lighting |
| Door Opening | Single Door |
| Surface Finish | Polished |
| Number Of Light | Single |
| Plate Thickness Mm | 3mm |
| Usage/Application | Outdoor |
The square Pole is a strong, durable, and corrosion-resistant structure designed for street lighting, pathway lighting, residential areas, and utility installations.
Additional Information:
Approx. Rs 4,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Pole Shape | Octagonal |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Application | Municipal Roads |
| Door Opening | Single Door |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bearable Wind Speed | 42 |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Powder coated |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
This Electric High Mast Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 4,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Length | 4 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | Round |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Usage/Application | out doors |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 5 |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,400 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Length | 4 m |
| Pole Height | 4 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | mild steel |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Usage/Application | out door |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 4 M |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
This Electrical Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Approx. Rs 4,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Length | 5 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | ROUND |
| Usage/Application | Construction |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Height | 5 MTR |
| Door Opening | Single Door |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Length | 7 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Pole Type | ROUND |
| Usage/Application | Construction |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Height | 7 MTR |
| Door Opening | Single Door |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Length | 11 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Municipal Roads |
| Door Opening | Single Door |
| Pole Type | Tubular pole |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Usage/Application | Street Light |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Color | Silver |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Round |
The Steel Tubular Pole is a rugged and versatile pole structure, designed for street lighting, roadway infrastructure, industrial areas, and utility applications. Constructed from high-grade mild steel (MS), this pole offers superior strength, excellent load-bearing capacity, and corrosion resistance.
Material: High-quality mild steel (MS), optionally available in galvanized steel for enhanced durability.
Design: Tubular pole design for uniform strength and better wind resistance.
Finish: Available with hot-dip galvanization and optional powder coating for weather and corrosion protection.
Additional Information:
Approx. Rs 5,400 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Length | 5 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | mild steel |
| Usage/Application | out door |
| Height | 4 mtr |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
This Electric High Mast Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 4,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 5m |
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street Light |
| Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Street Lighting |
| Brand | VIJAYA |
| Diameter | 114, 88.9, 76 |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Size | 5 |
| Door Opening | With Door |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Additional Information:
Approx. Rs 4,250 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Length | 4 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | tubular |
| Usage/Application | Construction |
| Door Opening | Single Door |
| Shape | tubular |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 4,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 5 M |
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Door Opening | Single Door |
| Pole Type | Single-Arm |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Street |
| Application | Highways |
Additional Information:
Approx. Rs 4,615 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 7 m |
| Pole Height | 7 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Application | Street Lighting |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Single Door |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Pole Type | Mild steel |
| Usage/Application | Outdoor |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Height | 7 |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 4,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 7 m |
| Length | 7 m |
| Height | 7 Meter |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Shape | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Mild Steel |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Brand | Crompton |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Usage/Application | Street Pole |
| Shape | Octagonal |
| Color | Silver |
| Finishing | Color Coated |
| Usage | Street Light Pole |
The Tubular Street light Pole is a robust and reliable solution designed for street lighting, industrial areas, highways, and public infrastructure projects.
Manufactured from high-quality mild steel (MS) and optionally hot-dip galvanized for superior corrosion resistance, this pole offers excellent strength, long service life, and versatile applications across urban, rural, and industrial settings.
Approx. Rs 4,550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Length | 6 MTR |
| Pole Class | 410 |
| Top Diameter | 76 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Pole Type | SWAGGED |
| Pole Sections | Single Section |
| Usage/Application | out door |
| Height | 6 MTR |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Standard | IS 1678 |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Height | 4 M |
| Pole Class | 410 |
| Top Diameter | 76 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | powder coated |
| Pole Sections | Two Section |
| Door Opening | With Door |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Standard | IS 2713 |
| Country of Origin | Made in India |
This Electrical Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited