Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Tubular |
| Pole Shape | Tubular |
| Usage/Application | Street Light |
| Shape | Tubular |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Coating | Powder coated |
| Arm Type | Single Arm |
| Suitable Wattage | Above 60 W |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Height | 6 Meter |
| Material | Galvanized Iron |
| Finishing | Color Coated |
Made from high-quality mild steel (MS) and coated with hot-dip galvanization, the pole offers long-lasting protection against corrosion and delivers reliable performance in all weather conditions.
Approx. Rs 4,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Height | 5 Meter |
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Arm Type | Single Arm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Street Lighting |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | With Door |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Usage | Street Light Pole |
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 3 m |
| Height | 3 M |
| Pole Class | 410 |
| Top Diameter | 76 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Powder coating |
| Pole Sections | Single Section |
| Door Opening | With Door |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Standard | IS 2713 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Pole Height | 4 m |
| Height | 4 M |
| Pole Class | 410 |
| Top Diameter | 76 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 5,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Length | 7 m |
| Pole Height | 7 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Pole Class | 410 |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Top Diameter | 48 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Pole Type | Swagged |
| Pole Sections | Single Section |
| Usage/Application | LAYOUT |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Height | 7 MTR |
| Door Opening | Single Door |
| Standard | IS 2713 |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited