Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 8,250 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 6m |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Powder Coated |
| Coating | Powder coated |
| Application | Highways, Parking Area, Industrial Area, Township Roads, Municipal Roads |
| Door Opening | Single Door |
| Suitable Wattage | 15 W to 24 W |
| Pole Shape | Tubular |
| Usage/Application | Highway |
| Mounting Type | Bottom plate |
| Wind Load Rating | 150 kmph |
| Usage Area | Roadside, Highway, Campus, Parking |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Product Type | GI Pole |
The All in one solar pole is a rugged, long-lasting pole designed for outdoor lighting, utility installations, and smart infrastructure projects.
Key Features:
Material: High-strength mild steel (MS) with hot-dip galvanization for maximum protection.
Corrosion Resistance:
Hot-dip galvanized finish protects against rust, corrosion, and environmental wear.
Suitable for harsh climates, including coastal and high-humidity areas.
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited