Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 4,350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 Meter |
| Service Type | Pump Maintenance |
| Height | 6 Meter |
| Pole Shape | Tubular |
| Fuel Type | Petrol |
| Material | Mild Steel |
| Service Mode | On Site |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Street Lighting |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | powder coating |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Brand | Bajaj |
| Top Diameter | 70 mm |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Round |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited