Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 5,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot dip galvanised |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Height | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 9,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Finish | Powder Coated |
| Surface Finish | HDGP |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Arm Type | Single Arm |
| Height | 9 Meter |
Approx. Rs 10,360 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | hot dip galvanised |
| Usage/Application | Outdoor |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 9 Meter |
This Electric High Mast Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 63,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mast Height | 12 m |
| Height | 12 M |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Mild Steel |
| Application | Highway Junction |
| SS wire rope | 5 mm Ss Wire Rope Grade Aisi 316 |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Surface Finish | GALVANIZE |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Control Panel | Timer Control |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZING |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
This Electrical Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 1,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mast Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Max Stand Height | 2.1 m (7 ft) |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Octagonal |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Power | 20 W |
| Light Source | High Mast Sodium |
| Material | Gi |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Total Wattage | 400 W |
| Lowering System | Winch Type |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Ring Diameter | 260 mm (10 inch) |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Arm Type | Bracket |
| Application | High Mast Lighting |
| Light Color | 3-in-1 (W/WW/NW) |
| Power Source | AC Adapter |
| Brand | Appolo |
| Color | Silver |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Weight | 6 kgs |
| Top Diameter | 70 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 4 light |
| Surface | Galvanized |
This Electric Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 7,350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 7 m |
| Height | 7 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| 1000 | 800 |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
Additional Information:
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZING |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,03,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mast Height | 12 m |
| Height | 12 M |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Mild Steel |
| Application | Industrial Yard |
| SS wire rope | 6 mm Ss Wire Rope |
| Wind Bearing Capacity | 150 km/h to 250 km/h |
| Bearable Wind Speed | 150 km/h to 250 km/h |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Foundation Type | Raft Foundation |
| Control Panel | Feeder Pillar |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 9,790 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Crompton |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
| Height | 9 Meter |
Additional Information:
Approx. Rs 5,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZING |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Height | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Arm Type | Single Arm |
Additional Information:
Approx. Rs 5,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANING |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Arm Type | Single Arm |
The GI Octagonal Pole is a strong, durable, and corrosion-resistant structure designed for street lighting, pathway lighting, residential areas, and utility installations.
Additional Information:
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction, Stadium |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZING |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Control Panel | Timer Control |
| Country of Origin | Made in India |
| Mast Height | 12 m |
| Height | 9 M |
This Electric High Mast Lighting Pole is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Approx. Rs 5,550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Polished |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Color | Silver |
Additional Information:
Approx. Rs 11,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 114 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZING |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
Additional Information:
Approx. Rs 6,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanised |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 7 m |
Additional Information:
Approx. Rs 5,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5 M |
| Pole Shape | Octagonal |
| Finish | Painted |
| Application | Municipal Roads |
| Door Opening | Single Door |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Finishing | Polished |
| Usage | Street Light Pole |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Dual-Arm |
The Street Light Pole is a versatile and durable lighting pole, ideal for pathways, parks, residential streets, and small commercial areas.
Key Features:
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited