Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 5,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Material | Mild Steel |
| Pole Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Municipal Roads, Industrial Area |
| Door Opening | Single Door |
| Power | 100 W |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Height | 10 M |
| Color | Black |
| Usage | Garden |
A garden pole light is an outdoor lighting fixture mounted on a tall pole, designed to illuminate garden spaces, pathways, or driveways. These lights provide both aesthetic appeal and functional lighting. Typically weather-resistant, garden pole lights come in various styles and can feature solar or electric power sources for energy efficiency.
Additional Information:
Approx. Rs 4,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | LED |
| Pole Height | 6 Meter |
| Height | 6 M |
| Power Rating | 30 W |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Shape | Tubular |
| Application | Street Lighting |
| Ingress Protection | IP65 |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Pole Material | GI |
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited