Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 4,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Height | 6 m |
| Finish | Painted |
| Application | Municipal Roads |
| Door Opening | Single Door |
| Bearable Wind Speed | 45 |
| Surface Finish | Powder coated |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Dual-Arm |
Additional Information:
Approx. Rs 6,235 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 3 m |
| Height | 3 M |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Pathway |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Lamp Type | LED |
| Brand | Crompton |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Light Source | LED |
| Base Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Lighting Pole |
The Decorative Lighting Pole offers a perfect blend of aesthetic appeal and functional performance, making it an ideal choice for urban landscapes, parks, premium residential areas, and commercial complexes.
Additional Information:
Approx. Rs 6,550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Type | Street Light Pole |
| Pole Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Door Opening | Single Door |
| Surface Finish | Polished |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 4 M |
| Application | Highways |
| Usage/Application | Outdoor |
Additional Information:
Approx. Rs 6,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Series | Octagonal |
| Pole Height | 6 m |
| Material | Galvanized Steel |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Application | Street Lighting |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
| Brand Approval | PWD Approved |
Approx. Rs 3,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Pole Class | MS |
| Top Diameter | 76 mm |
| Bottom Diameter | 114 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Sections | Three Section |
| Door Opening | With Door |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Standard | IS 2713 |
Additional Information:
Approx. Rs 72,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tower Height | 12 m |
| Operation Type | High Mast Tower |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Application | Industrial Area |
| Lowering System | Winch Type |
| Material | Galvanized Steel |
| Wind Speed Rating | 42 m/s |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage | Lamp Post |
| Pole Height | 2 m |
| Design Style | Antique |
| Finish | Powder Coated |
| Base Shape | Round |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Color | Black |
| Lamp Type | LED |
| Installation | Bottom Plate |
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited