Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| SS wire rope | 304 |
| Wind Bearing Capacity | 100 |
| Bearable Wind Speed | 100 |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 7 m |
| Height | 6 M |
| While most high-mast lights are high-pressure sodium, other lamp types such as mercury vapor, metal halide and LED, have also been used. |
Additional Information:
Approx. Rs 68,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mast Height | 12 m |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction |
| Control Panel | Feeder Pillar |
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited