Jigani, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29ACCFM1878N1ZJ
Approx. Rs 5,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 4 m |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Street Lighting |
| Arm Type | Double Arm |
| Mounting Base | Plate Base |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Street |
| Top Diameter | 40 mm |
| Bottom Diameter | 100 mm |
| Usage | Street CCTV |
| Height | 12 Meter |
| Pole Shape | Round |
| Pole Type | Dual-Arm |
The CCTV Pole is a structurally strong and aesthetically appealing lighting pole, designed to meet the demands of urban infrastructure, highways, industrial complexes, and smart city projects.
Manufactured from high-quality mild steel (MS) and protected with a hot-dip galvanized finish, this pole offers excellent corrosion resistance, ensuring a long lifespan even in harsh environmental conditions.
Additional Information:
Approx. Rs 3,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Pole Type | MS Pole |
| Pole Shape | Octagonal |
| Pole Height | 5 m |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Base | Plate Base |
| Brand | mdm |
| Length | 3 |
| Top Diameter | 40 mm |
| Bottom Diameter | 100 mm |
| Usage | Street CCTV |
| Country of Origin | Made in India |
| 800 | 850 |
Round CC TV poles This Electric is manufactured from Mild Steel and its surface has smooth finish owing to paint coating.
Additional Information:
Explore More Products
© MDM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited